ОВА СЕ ФАЛАНГИТЕ НА ГРУЕВСКИ КОИ ЌЕ НЕ ВОВЕДАТ ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА

Денес бев изложена на отворено насилство од припадници и истомисленици на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ повикани и предводени од Латас. Под паролата “Најчевска против кошаркарите“ тие повикаа на мое линчување.

ОВА ГО КАЖАВ ЈАС НА МОЈОТ ФБ ПРОФИЛ (секој кој сака да прочита може да го види)

Македонија во полуфинале.

Го поздравувам и човекот од африканско потекло, а со македонско државјанство кој стана дел од супер тимчето.

Ова е начин за заштита на името и за гордеење и за претставување. Не Александар, не спомениците туку вештините и знаењето и победата во која стануваш достоен противник на најголемите.

Не. Ние сме мали, но тоа не е причина да не победуваме и да не не знаат по способностите и да ни се плашат (не заради смешната војска туку заради паметот и вештината).

Се радувам на победата и го ценам спортот, но да се обидеш со тоа да ја затскриеш и покриеш мизеријата на секојдневното живеење на најголем број од граѓаните на Македонија е невкусен акт на еден многу несоодветен претседател.

Видете, спортот е супер работа и навивањето и победите. Ама да наречеш некого херој и да дадеш медаља за заслуги за народ????

Во нацистичка Германија многу големо внимание се посветувало на спортот и спортистите добивале големи признанија исто и во автократските режими, токму заради тоа што победата (како што гледаме) може да катализира едноумен настап и да создаде привид на моќ, единство и заедништво. Повторно велам, спортот е супер и натпреварите и победувањето и навивањето, но не смее да се претвори тоа во нешто што не е.

Прво, кошаркарите гинат на терен за дебели пари и лична слава, а не за државата, нацијата или народот. Второ, зошто јас не можам да имам сопствено издвоено мислење без да ми се навргали цела сурија кретеноиди пуштени од ланец? Јас така си мислам и си имам право то да го кажам без да бидам ставена на столб на срамот. А кој сака едноумие тогаш навистина ја погрешил насоката во која би требало да се движиме. И ај сиктер од мојот приватен простор ако не ви се допаѓа тоа што го пишувам.

Индивидуалното воодушевување, навивање и славење ми е многу разбирливо, нормално и посакувано. Меѓутоа појавата на државата како колективен навивач и нацијата како унисон глас и прикажувањето на спортската игра како алатка во градењето на идентитетот и препознавањето на нацијата зборува за многу проблематично општетсво.

Многу ми е жал што не освоија бронза. Мислам дека ја заслужија. И мислам дека е крајно несоодветно и понижувачко одликувањето кое набрзина го лиферуваше претседателчето Иванов.

 

ОВА ГО КАЖАА ИСТУРЕНИТЕ СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦИ НА ВМРО-ДПМНЕ НАМЕНЕТИ ЗА ПСИХОЛОШКА ВОЈНА  ПРЕДВОДЕНИ ОД ЛАТАС

Под написот на Латас во Вечер

Sokolovski Ratko

HEROIVE da igraa za pari nemase svoite karieri da si gi rizikuvaat kako GECEVSKI koj igrase so povredena noga a sakase da prodolzi i so dve skrseni race.Da ne zaboravime deka i na kvalifikaciite igrase so skrsen nos.Na Mekejleb da ne mu znaci tolku baksizov od nas pa sto na kraj posle Spanija a i protiv Rusija i zaplaka.ABEEE MAKEDONCE MAKEDONCE OTSEKOGAS SI SE BOREL PROTIV SVOITE I PAK BORBATA PRODOLZUVA,ZA ZAL

19.09.2011 09:30 | Like (3)

 

Od Prijatel

Bravo za Majstorijata i golem pozdrav da Kosarkarite……………………..

19.09.2011 09:21 | Like (2)

 

Дељан

Браво одличен текст како и секогаш. Но една мала замерка. Словените никогаш не дошле тука. Тие од секогаш живееле на овие простори. Значи немало преселба на Словените од зад Карпатите наваму туку обратно одовде кон Задкарпатието.

19.09.2011 09:03 | Like (5)

 

gradjanin

Bravo, sportot ima silina da go izmeni i promeni svetot

19.09.2011 08:59 | Like (2)

 

Prilepcanec

Koga Najcevska izjavuva deka kosarkarite igrale za debeli pari i licna slava, a ne za drzavata zaborava da izjavi (i ova so zivot go tvrdam), deka nejziniot honorar i honorarite na site takvi beskicmenjaci, poltroni i moroni “nezavisni” novinari, “sorosoidi” i tranziciski istroseni politicari, samoproglaseni politicki analiticari deka honorarite sto tie gi dobivaat za raznebitnuvanje na makednoskiot narod i potkopuvanje na makedonskata drzava se nekolku pati povisoki od onie na nasite heroi – kosarkarite koi dostoinstveno ne pretstavuvaa na Evropskoto prvenstvo vo Litvanija i za koi sekoj eden koj sto ima osnovni poznavanja za kosarkata i sportot voopsto ke kaze deka deckite davaa se od sebe so srce i dusa za Makedonija. Vprocem i istoriski gledano setete se deka nie, Makedoncite cel vek patime od domasnite spiuni, predavnici i nakazi…DO KOGA VAKA???? Bravos Latas za kolumnata. Odlicna paralela. Pozdrav.

19.09.2011 08:42 | Like (5)

 

Nane

По злобни суштества од Мирјана Најчевска и Билјана Секуловска во Македонија нема1647

19.09.2011 08:42 | Like (2)

 

sportist

Se e ubavo ama da znaete kakvi problemi imam na rabota zatoa SHTO SE ZANIMAVAM SO SPORT togash ke vi stani jasno zoshto nemame SPORT… Ke go nemame se dodeka lugjeto shto se ZANIMAVAAT so SPORT se maltretiraat a ne se OHRABRUVAAT…

19.09.2011 08:20 | Like (2)

 

miki

so nekoi komentari se soglasuvam so nekoi ne. pa neli tuka sme da komentirame i debatirame a ponekogas i kazeme nase odredeno mislenje.uspehot sto go napravija nesite heroi e vreden kakozlato za nas ,no krivo mi e sto kosarkarite nemaat nisto na svoite gradi kako nesto trajno na sto bi se sekavale.e sega neznam zasto gi mesas ovde i Branko i Biljana i taa za malku ,,pretsedatel,,koga mislam deka nema potreba.a sto se odnesuva do toa sto gi analiziras i Hrvatska ,Srbija, Grcija mislam deka ne drzi voda.pa samo da vidime koj e prv( Spanija) i koj ja odbrani titulata od prethodnoto prvenstvo ( pa neli i taa ima kamen okolu vratot) ili toj kamen ne e kamen. nego ednostavno kazano te biva ili ne te biba…………. nas ednostavno so ovaa generacija ne biva i toa kako.so poveke sreka i bez povredi mnogu brgu veruvam ke se raduvame i na medalja od nekoe golemo natprevaruvanje…….

19.09.2011 06:08 | Like (2)

 

Al

Kolku i da me nervira Latas ponekogas, sepak so tekstov e sosema vo pravo…

19.09.2011 01:27 | Like (8)

 

meme

mora da mi dades odgovor na ova prasanje zosto go mesas sporto so politikata

19.09.2011 01:23 | Like (14)

 

Ljupco-Frankfurt

Kosharkarite silno dokazaa deka Makedonija ne ja biva samo za ajvar i organiziranje na pogrebi,ako Makedonija rdi vo posledno pobedi koi ne se vidlivi,uspehot na MAKEDONSKITE heroi se gleda duri od Litvanija….i ponataka

18.09.2011 23:45 | Like (9)

 

Кузман

Предолго живеат разгалените во невредено исчекување на добијат, и се прашуваат што може Македонија да направи за нив. Ние Македонците денес правиме инаку. И прашањето е денес: што можеме ние да направиме за Македонија. Чекаше Македонија за будење на нашата гордост. Гордоста се укотвува. Напред Македонијо. Напред самостални Македонци.

18.09.2011 23:38 | Like (10)

 

kosarkarka

Pocituvanata g-dja Najceska izjavi deka kosarkarite igrale za debeli pari a ne za nacijata i za Makedonija ,jas se gordeam so nasite kosarkari zasto igraat za Makedonija ,nosat makedonski dres makedonsko zname a so toa posiroko ja afirmiraat mojata tatkovina makedonija ,tolku vozbuda ,tolku emocii ,radost ne sme pocustvuvale podolgo vreme .Konecno nesto trgna vo drzavava se gordeeme so kosarkarite ,vaterpolistite i neka odat samo napred a Najceska e sram za Makedonija ….

18.09.2011 23:28 | Like (20)

 

patriot

Kaj pettokolonashite ne postoi patriotizam.Patriotizmot e vo reprezentacijata i 100ticite iljadi Makedonci niz celata zemja koi poslem sekoja pobeda i poraz masovno i spontano slavea i sochustvuvaa zaedno

18.09.2011 23:27 | Like (13)

Ne mi se veruva deka Vie ste “profesor”….
Ako imase orden na sramot-mislam deka Vie bi go zasluzile..
Bez nikakva pocit
Tanja Mickov
Ова е оставено како порака во моето ФБ сандаче или на мојот блог:

Stojan Cekov

 • Da zemis da se zasramis so tvojata izjava deka kosarkarite igraele i pobeduvale za pari i svoja licna slava a ne za narodot i drzavata. Od vakvi kako tebe koi samo do pari i licna slava po vesti i mediumi nema da prosperirame nie ostanatite gordi makedonci. Se sramam od tebe i takvite kako tebe.

 

Менде Чавле

 • ne ti e sram taka da zboruvas za site navivaci , i ti si bila nekoj intelektualec zasrami se mrsssss

ВМРО-ДПМНЕ МУСТАФИНО СВ.НИКОЛЕ

 • Она што најмногу ме плаши дека делувањето на ВМРО-ДПМНЕ почнува да дава видливи резултати. Дел од луѓето стануваат депресивни и апатични, а дел стануваат насилни хоштаплери кои ја величаат глупоста.
  OVA NE LICI NA EDEN PROFESORRRR
  I PROFESORRRR DA GO NAREKUVA MAKEDONSKIOT NAROD SUTRACKIIII SRAMOTAAAMirjana Najcevska За ова на писмена се добива единица заради потполно промашена тема. Ниту зборував за кошарката ниту реков дека е глупо да се слави победата ниту пак сум рекла дека не треба да се навива. А за народот не мислам дека е глуп туку шутрачки…..NAJGOLEMA SUTRACKA SIIII
  ILIII OVAAA
  Видете, спортот е супер работа и навивањето и победите. Ама да наречеш некого херој и да дадеш медаља за заслуги за народ????
  A VIE OD KOJ DOBIVATE MEDEALIII OD VELIJA RAMKOVSKI STO GO STITEVETE NEGOVIOTTTT KRIMINAL ZA VAS TIE MEDALIIII IMATTTT POGOLEMO ZNACENJE SRAMOTAA KAKO MOZETE DA NAPISETE TAKVO NESTOOO
  OVIEEE MOMCI ZASLUZIJAAA SPOMENIK DAAA I SE PODIGNEEE SO NIVNATA POZRTVANOST I HEROJSKA IGAR GO OSTAVIJA SRCETOOO ZA MAKEDONIJA TREBA DA SE PRIMER ZA SITE DRUGI KAKO TREBA DA SE BOREME I DA SI SAKME MAKEDONIJAAA TOA TREBA DA BIDE PRIMER I ZA VAS A NE DA GI KRITIKUVATEEE ZOSTO MEDAL ZA ZASLUGAAA KE I SE DADEEEE TREBA SITEEE DA I SE POKLONEMEEEE A NA VAS KE VI KAZAMMMM SAMOOOOO SRAMOTAAAAAAAAA….

Vladimir F Bozinovski

Со извинување госпоѓо Најчевска но изјавата која денес ја прочитав а сте ја дале вие е НАЈДЕБИЛНОТО нешто што го имам прочитано во живот. Од каде ви храброст тоа да го кажете??? Која сте вие да судите кој за што и како играл??? Засрамете се што во пасош и лична карта ви пишува дека сте Македонка, вие тоа не сте, вие сте срам за овој народ и за цела држава! П.С. Прв пат во живот кон постар човек да изреагирам на ваков начин, верувајте бев и благ!

 

Slavce Krstovski

Amuri picka ti majcina, ti ako si profesor ja sum Obama… Ne se zanesuvaj nogu, ako ne si patriot sto zivees vo ovaa prekrasna zemja?
Kako mozes taka da izjavuvas za kosarkarite? Ti si bescustvitelna i besramna licnost…
IDI U PICKU MATERINU..

 

Hristijan Trajcevski

Ѓоспожа, ние не ве познаваме уопше меѓутим згрозени сме од вашиот фашистички однос и сатанистичка лошотија што излегува од вашите текстови

а ве сметавме за интелекуталец цивилизиран напреден ум

Mitre Krajoski

Dali ste vie intelektualka ili tatina kerka koja ja kupila diplomata a sega zivee na visoka noga so “profesorska plata”? So izjavata za “debelo” plateni kosarkari mene mi izgleda deka najvazni vi se parite a vo zivotot ima tolku pobitni raboti od parite…I si go postavuvam prasanjeto dali ste vistinski profesor ili tipicen mitadjija? I ve molam ne plukajte po nasite sportisti ovde moi prijateli od site rasi i nacii se raduvaa na nasite pobedi..Kosarkarite igraa za Makedonija a vie ocigledno nikogas ne ste go napravile toa.. Od takvi kako vas Makedonija patela od pamtivek..
Sramota za takvi izjavi i mesanje na politika kade sto ne i e mestoto!

 

Dejan Petrusev

TI SI EDNA GOLEMA GLUPACA “U DUPE TE EBEM”
17 hours ago

Gose Stevanovski

na predsedatelceto da mu go jadis takvoto,ebavi komunjarskiot

 

Dime Hadzi Ilov

 • SAMO DA VIDETE ” SUTRACKATA ” NACIJA KAKO VE OCENI !!!!
  I VIE SE NAREKUVATE NEKOJ SI INTELEKTUALEC ??? TIE NE IGRALE ZA DRZAVATA , NEGO IGRALE ZA PARI ????? PA VIE 20 GODINI POCITUVANA GOSPOGO TROPATE NAOKOLU ZA PARI ON NEVLADIN SEKTOR , RABOTEJKI PROTIV DRZAVATA I NARODOT CIJ DEL STE . SE SRAMAM OD LUGE KAKO VAS . LINKOT NAJDOBRO KE VI GO ILUSTRIRA TOA !! http://www.facebook.com/questions/10150813524910515/?qa_ref=qts
 • Attachment Unavailable
  The attachment source was deleted or the privacy settings on this attachment do not allow you to view it.

 

Dime Hadzi Ilov

 • BY THE WAY – NE STE DOSTOJNA ZA ZVANJETO UNIVERZITETSKI PROFESOR ,DOKOLKU SUM NA MESTOTO NA MINISTEROT ZA OBRAZOVANI , RADO BI VE ISFRLIL OD UNIVERZITET I BI VE LISAL OD PENZIJA , ZATOA STO NELI ” KAKO PROSVETNO LICE STE SE POKAZALE KRAJNO NESPOSOBNI PA STE PROIZVELE TOLKU KRETENI VO DRZAVATA ” .. spored vasata filizofija

 

Goran Proja Dimovski

zalosno ona sto ste go izjavile ne ve lici da znaete deka kosarkarite bez plata igraat za reprezentacija a i da igraat za slava tie napravija da nekoj otvori na netov kade e makedonija i sto e makedonija od takvi kako vas pati Makedonstinata>>>>>>>>>
Ivica Jakovleski

се извинувам што сметам, но мислам дека крајно време вие политицарите да престанете да го силувате спортот и да почнете да си го пратикувате зад затворени врати, барем до следниот маратон/ избори
политички оретирани ителектуалци се најголемите гнаси

Laze Schaarschmidt

OD KAKVA SI SEMENKA IZNIKNATA —–DALI SI SE ZAPRASALA?SRAM I ARAM DA TIE VODATA STO JA PIES MAKEDONSKA KAKO MOZESESO VAKVI IZJAVI(PA NI GRCITE NE KOMENTIIRAA NA OVA)DA NI GO RASIPES UBAVIOT DEN POPODLA SI OD SITE SKEPTICI NA OVAAJA ZEMJA KOJ TI GA DADE TAJA DIPLOMA ILI OD KADE JA KUPI ZA DA IMAS ZVAJNE PROFESOR —– NE TI SI EDNA MIZERNA SMIZLA KOJA NE POSTIGNALA NISTO VO ZIVIT TOT A I TI POZELUVAM DA NIKOGAS VO TVOJOT ZIVOT I NE POSTIGNES I DA NE SE RADUVAS PLUKNI I UDAVISE VO TVOJATA OTROVNA PLIVACKA ZASTO OD TAJA SMRDLIVA USTA NISTO DRUGO I NE IZLEGUVA
SKASI KOLOPEDO
Vlatko Гестапо Ocevski

Nema da te kolnam ni pcujam…samo ke ti napomenam deka cela.makedonija osven onie 21 % talibanci ti go prokolnaa celo pokolenie…epa ti vidi sea ako imas vnuce so kretenoidna mana…lajno edno komunisticko….ke te pamtam koga ke crknes da dojdam na grobot da ti se izmocam gnido edna komunjarska…

 

gjorgiSeptember 19th, 2011 at 3:32 pm   edit

kurvo edna tisi sutrak da te ebam vo gas jas tebe,maloumna kurva

 

ИгорSeptember 19th, 2011 at 4:10 pm   edit

Истата таа постапка народот треба да ја поведе против тебе за искажаните навреди, невистини и клевети дека тој е прост, шутрачки, фашистички и националистички.

Па и ти и јас да се надеваме дека судството ќе си ја заврши работата… Вечер ќе ти плати оштета и ќе се извини, а богами и ти ќе го правиш тоа поединечно на секој Македонец.

Ивица Петровски Мирјана треба да ти е срам од статусов откако ги навреди со тоа што рече дека не заслужиле одликување.Да не мислисш дека ти имаш поголема заслуга за оваа држава????

 

 • Stvarno tvojata glupost ne moze da se razbere…Do sega nekako probuvav da te sfatam sto sakas da kazes koga nesto zboruvas ama od pred nekoj den ukapirav deka ustvari ti si malku bolna i ne treba covek da ti zema za zlo… Ako ova te navreduva dlaboko ti se izvinuvam posto znam deka ne mozes da me sfatis !

   

  2 minutes ago

  Vice Kostovski

  • neli se sramis be od vakvi komentari za kosarkarite be dali imas gram dostoinstvo vo tebe zosto sporeduvas kosarka so karate nikoj ne ja namaluva vrednosta na bronzeniot medal za karateto ama preku kosarkata site slusnaa za nas i daj ednas zasekogas izgubise od javnosta ne ni ja rusi drzavata

   А ОВА Е ПОДМЛАДОКОТ КОЈ ЌЕ ЈА ГРАДИ ОВАА ДРЖАВА ВРЗ ОСНОВИТЕ НА ПОВЕЌЕВЕКОВНАТА КУЛТУРА НА СВОИТЕ БАБИ И ДЕДОВЦИ

   SVE DA TI EBAM U PICKA MIRJANA NAJCEVSKA!!!!!!!!!
   Share · 37 minutes ago near Skopje · Privacy:

   • Ivana Bejbi Pavlovska and 2 others like this.
    • Aleksandar Stoimenov ima uste dve gnidi za pcuenje 🙂

     35 minutes ago
    • DjIvan Ikac MORE DIREKTNO NA PLOSTAD I NA SRED PLOSTAD NA TRIUMFALNA KAPIJA DA VISAT!!!!!…STO IM PRAVI TOJ BRANKO CRVENKOVSKI NA LUGEVO BRE MAMETO DA MU GO EBAM I NA SPORT OD NEGO COEK DA NEMOZE DA SE RADUVA

     33 minutes ago ·  2 people
    • Aleksandar Stoimenov ne vredi da im se dava vaznost na takvi lugje

     32 minutes ago
    • DjIvan Ikac me vragja kako coek kako gragjanin na ovaa drzava mi se ide da i dam na fakultet i da ja frlam od 5 sprat!

     31 minutes ago
    • Aleksandar Stoimenov imam edna molba,koga ke resis da go pravis toa,nemoj da zaboravis da me viknes :))

     30 minutes ago ·  1 person
    • DjIvan Ikac ne ne partiski bez tebe ne idam u borba:))))

Leave a comment

Your email address will not be published.