П против П (партија против право)

Продолжуваат преговорите на партиските работни групи, се очекува договор Со надежи за договор, продолжуваат преговорите во Пржино Почнаa партиските преговори во Пржино Партиите почнаа нова рунда од преговорите за излез од кризата А јас пак гледам како Македонија за уште неколку чекори се оддалечува од стандардите на современата демократија и владеењето на правото. Најлошо е […]

13 илјади потписи на “АМАН“ и една партија

Според последните вести предлогот на граѓанската иницијатива АМАН зад кој стојат 13000 потписи не поминал на Комисијата за економија. Против него биле: пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, претставниците на Владата и претставници на Реулаторната комисија (или, со други зборови: пред се ВМРО-ДПМНЕ). За предлогот гласале пратениците на ДПА и ДУИ (партии на Албанците). Што покажува ова? 1. Дека […]

ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА-МАКЕДОНИЈА

Во земјата на чудата на Алиса владее шпил од карти и кралица која го убива секој кој ќе и се спротистави, зајаците бркаат работа, гасениците пијат чај, а мачките исчезнуваат. Во земјата на чудата во која се претвори Македонија се случуваат уште понеобични нешта. Во земјата на чудата Македонија се формираат синдикати за заштита на […]

ПОСЛЕ ИЗБОРИТЕ – МОЈ ПРЕДЛОГ

Во моментов нема да ги анализирам изборите од аспект на нивната регуларност ниту пак од аспект на свеста на граѓаните и можноста да го дадат својот глас врз основа на соодветни и релевантни информации. Нема да се задржам ниту на екстремно чудното исчезнување на помалите политички опции од политичката сцена. Што е тука е и […]

ЗА ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ, КРИВИЦАТА И ЗАЕДНИЧКОТО ГРАДЕЊЕ НА ДРЖАВАТА

Во денешен Дневник може да се прочита “Албанскиот блок повлекува своја црвена линиај“. Пред некое време и Теута Арифи се огласи со слична теза, а пред неа секако првиот човек во ДУИ (Ахмети) и првиот човек на ДПА (Тачи). Според сите овие написи, албанскиот дел од коалицијата на власт има намера да изврши притисок врз […]